Genel

Tanım

Akşamsefası eskilerin diliyle “gecesefası” adından da anlaşılacağı gibi akşamları güzelleştiren bir çiçek. Günün hafif karanlığında açan akşamsefası sabah gün ağardığında çiçeklerini döker. Akşam tekrar çiçek açar. Bu döngü sonbahara kadar devam eder. Ayrıca hoş kokusuyla nerede kokan bu çiçek diye insanların ilgisini çeken, bakımı oldukça kolay bir bahçe çiçeğidir. 

Akşamsefasını daha yakından tanımak, yetişmesi ve bakımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edelim.

Kökeni Nedir?

Amerika’nın tropik bölgeleridir. 

Yetiştirme zorluğu nedir?

Kolay

Ne sıklıkta su ister?

Suyu çok sever. Özellikle yaz aylarında iki günde bir sulayabilirsiniz. 

Güneşi ışığını ne kadar sever? 

Güneş ışığını sever. Özellikle sabah güneşini alabileceği bir yere dikerseniz çiçeğiniz çok sevinecektir. Böyle bir imkan yoksa dikileceği yerin çok gölge olmamasına dikkat etmelisiniz.

İdeal Sıcaklık aralığı nedir?

Yaz aylarında fazla sıcakları dert etmeyen bir çiçektir akşamsefası. Dikkat edilmesi gereken kışın soğuk ve dondur. Eğer soğuk ve dondan etkilenirse gelecek yıl filizlenmez ve çiçek açmaz. 

En çok nerelerde tercih edilir?

Akşamsefası bahçe bitkisidir. Bahçede kendiliğinden yayılır ve geniş yer kaplar. Saksıda yetiştirmek istiyorsanız mutlaka saksınız büyük olmalı ve balkonda tutmalısınız. Evin içinde akşamsefası yetişmez.

Toprağı nasıl olmalı ve ne sıklıkla değiştirilir?

Akşamsefası için  özel bir toprak türü gerekmez. Toprak konusunda seçici değildir.

Hangi mevsimde çiçek açar?

Akşamsefası yaz aylarında çiçek açar.

Hangi renk çiçek açar?

Akşamsefası beyaz, pembe, kırmızı gibi farklı renklerde çiçek açar.

Bakımı Nasıldır?

Bakımı oldukça kolaydır. Suyu çok sever. Yaz aylarında toprağının kurumadan sulamaya dikkat edebilirsiniz. Bahçede yetiştiriyorsanız kışın soğuktan kök ve dallarının etkilenmesini önlemelisiniz. 

Nasıl budanır?

Budamaya gerek yoktur. 

Nasıl çoğaltılır?

Akşamsefasının çoğaltması da oldukça kolaydır. Kendi kendine çoğalır. Bahçenizin küçücük bir köşesine diktiğiniz akşam sefasının gelecek yıl daha geniş bir alanda yayıldığını ve çiçek açtığını görürseniz şaşırmayın 🙂

Akşamsefası sonbaharda çiçeklerinin ortasında siyah bir tohum üretir. O tohumlar siz fark etmeden kendiliğinden toprağa düşer ve ilkbaharda filizlenir. 

O siyah tohumları toplayıp kuruttuktan sonra gölge ve kuru yerde saklayıp ilkbaharda toprağa ekerseniz yeni bir akşamsefası bitkiniz olacaktır.

Ülkemizde nerelerde yetişir?

Kışın çok sert geçmediği her yerde bahçede yetişir. Başlıca Ege, Akdeniz ve Marmara bölgeleri akşamsefası için ideal ortamlardır.

Eğer sizin bir akşamsefası çiçeğiniz varsa bizimle deneyimlerinizi ve çiçeğinizin fotoğrafını paylaşabilirsiniz.

Bu yazımızı okuduktan sonra mutlaka benimde akşamsefası çiçeğim olmalı diyenler varsa bize merak ettikleriniz yazabilirler. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

Detaylar

Tarihinde güncellendi Ağustos 1, 2020 en 1:40 am
 • Property Status: Bahçe
 • Cins Mirabilis jalapa
 • Bölüm / Şube İki Çenekliler, Kapalı Tohumlular

Özellikler

0 İnceleme

Sort by:
Leave a Review

  Leave a Review

  Compare listings

  Karşılaştırmak
  ÇiçekPedia
  • ÇiçekPedia