Genel

Tanım

Spathiphyllum yani Barış çiçeği, ev ve ofislerde çok tercih edilen hoş bir süs bitkisidir. Halk dilinde barış çiçeğine, yelken çiçeği ya da çiçekleri kobraya benzediğinden kobra çiçeği de denir. 

Barış çiçeği, bulunduğu yerin ortamını da temizlediğinden her evde bir iki tane bulunmasında fayda var. Gelin Barış çiçeğinin bakımını ayrıntılı anlattığımız yazımıza geçelim.

Kökeni Nedir?

Tropik bitki türüdür. Amerika’nın güney ve kuzey bölgelerindeki tropikal bölgelerinde yetişmektedir. 

Yetiştirme zorluğu nedir?

Orta

Ne sıklıkta su ister?

Barış çiçeğinin yaprakları ve kökleri suya duyarlılık gösterir. Susuz kaldığında yaprakları hemen bayılır. Su verdiğinizde ise bir süre sonra yaprakları eski canlılığına kavuşacaktır. Özellikle yazın çok sıcaklarında günde 2 kez bile su verebilirsiniz. Bunun dışında daha dikkatli davranmak gerekir. Toprağı kuruduğu zaman sulamanız yeterli. Kış aylarında daha seyrek sulamalısınız.

Güneşi ışığını ne kadar sever? 

Barış çiçeğinin bulunduğu yerin aydınlık olması yeterli. Direkt güneşi sevse de çok maruz bırakmamak gerekir. Çok güneşte kaldığında yaprakları hemen pörsür. Bu yüzden yarı aydınlık ya da direkt güneş ışığından korunacağı bir yer seçmelisiniz. 

İdeal Sıcaklık aralığı nedir?

Evin sıcaklık değeri barış çiçekleri için idealdir. Kışın -1 dereceye kadar dayanabilir. Yazın 20 derecenin üstündeki yerlerde ise sulama işlemini daha sık yapabilirsiniz. 

En çok nerelerde tercih edilir?

Ev ve Ofis

Toprağı nasıl olmalı ve ne sıklıkla değiştirilir?

Özel bir toprak gereksinimi yoktur. Besin değeri yüksek her yerde bulabileceğiniz torfları tercih edebilirsiniz. Eğer toprağınız bu özellikte değilse besin takviyesi yapabilirsiniz. Bunun için orkide veya menekşe besini kullanabilirsiniz.

Hangi mevsimde çiçek açar?

Barış çiçekleri mevsimden bağımsız çiçek açabilir. Çiçekleri uzun süre üstünde kalır. Özellikle ilkbaharda çiçek açar. Bunun yanı sıra kışın bile çiçek açabilir. Yılda 3-4 kez çiçek açabilir. 

Hangi renk çiçek açar?

Beyaz

Bakımı Nasıldır?

Barış çiçeğinin bakımını doğru yaparsanız evinizde uzun yıllar yaşar ve çiçek açar. Dayanıklı bir çiçektir ama hassas olduğu şeyler vardır. Rüzgarda çok bırakmamalı ve köklerini çok kurcalamamak gerekir. Saksısını küçük tutmalı ve su ihtiyacını iyi karşılamalısınız. 

2-3 ayda bir su banyosu yaptırmak barış çiçeğinin kökleri ve yaprakları için iyi olacaktır. Yazın çok sıcaklarında haftada bir de yapabilirsiz.

Su banyosu nasıl yapılır?

Barış çiçeğinizin saksısını su dolu bir kovaya batırıp çıkarın. Böylece hep toprağı hem de yaprakları temizlenecektir. Direkt banyoda suyla da yıkayabilirsiniz. Toprağın kireci ve tortusu gidecektir. 

Nasıl budanır?

Budamaya gerek yoktur. Barış çiçeğinin yaprakları solup kuruyabilir. Bu durum için endişe etmeyin. Yeni yapraklar çıkacaktır. Siz kurumuş olan yaprakları ve çiçeğini koparabilirsiniz.

Nasıl çoğaltılır?

Evinizde barış çiçeğiniz varsa onu çoğaltmayı pek düşünmeyin. Çünkü ne kadar çok kökü varsa o kadar güçlü bir barış çiçeğiniz olur. Eğer kökü çok fazla ve karışmışsa o zaman köklerine zarar vermeden ayırıp başka bir saksıya dikebilirsiniz. Bu sırada kökleri ayırmakta zorlanıyorsanız su dolu bir kaba kökleri koyarak kendiliğinden ayrılmasını bekleyin. Sonrasında kağıt havluyla kökün nemini alın ve saksınıza dikin. Bir hafta kadar gölgede kalsın ve sonrasında sulama işlemine başlayabilirsiniz.

Ülkemizde nerelerde yetişir?

Tüm bölgelerde yetişir. Ev ve ofis ortamında olduğu sürece her yerde yetiştirilir. Sıcaklık ve su ihtiyacına dikkat etmek yeterlidir. 

Sorunlar nelerdir?

Barış çiçeğinde en çok karşılaşılan sorunlar yaprağının pörsümesi ve uçlarından çürümeye başlamasıdır. Bu sulama işleminin yanlış olması ve toprağın besinsiz kalmasından kaynaklanıyor olabilir. 

Ayrıca barış çiçeği yılda en az bir kez çiçek açar. Eğer çiçek açmıyorsa yine havasızlı ve  sulama gibi faktörlerden kaynaklanıyor olabilir. 

Böyle durumlarda barış çiçeğini dinlendirmeye bırakabilirsiniz. Toprağı çok kuruduğu zaman az miktarda su verin. Baharda yeniden normal sulamaya geçin. Barış çiçeği canlanacaktır.

Sulama işleminde kullandığınız çeşme suyu çok fazla klorür ve florür içerebilir. Bu suyu 1-2 gün bekletip kullanabilirsiniz. 

Barış çiçeği ile ilgili bizimle paylaşmak istediğiniz deneyimleri ya da sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz. 

Detaylar

Tarihinde güncellendi Ağustos 1, 2020 en 2:44 pm
 • Property Status: Ofis, Salon
 • Cins Spathiphyllum
 • Bölüm / Şube Kapalı Tohumlular

Özellikler

0 İnceleme

Sort by:
Leave a Review

  Leave a Review

  Compare listings

  Karşılaştırmak
  Arama
  Price Range From To
  Other Features
  ÇiçekPedia
  • ÇiçekPedia