Genel

Tanım

Kim istemez ki evinde mavi, pembe, mor  renk top top açmış bir ortanca!.. Bi düşünün bir saksaya pembe, mavi, mor, eftatun gibi farklı renklerde ortanca köklendirirmişsiniz. Baharda hepsi birden çiçek açmış… Muhteşem bir renk cümbüşü… Ortanca bitkisi kokmuyor ama o renkleri görünce insanın başı zaten dönüyor 🙂

Hadi gelin şimdi Ortanca bitkisini birlikte ayrıntılı inceleyelim. 

Ortanca bitkisinin bilimsel adı Hydrangea macrophylla dır. Anayurdu Japonya’dır. 3 metre uzunluğa kadar ulaşabilir. Çiçekleri öbekler halindedir ve binbir çeşit rengi bulunmaktadır. Çok gösterişli bir çalı bitkisidir. 

Kökeni Nedir?

Japonya başta olmak üzere Çin, Kore gibi doğu Asya ülkeleri ve Amerika’nın yerel bitkisidir. 

Yetiştirme zorluğu nedir?

Orta

Ne sıklıkta su ister?

Yaz aylarında toprağı kurudukça su verilmelidir. Kış aylarında çok sulamaya gerek yoktur.

Güneşi ışığını ne kadar sever? 

Bahçede ve balkonda ortanca yetiştirecekseniz direkt güneş ışığına maruz bırakmamalısınız

İdeal Sıcaklık aralığı nedir?

Ortanca türüne göre sıcaklığa dayanıklılık farklılık göstermektedir. Kışın dondan korumak gerekir. Ülkemizde yaygın olarak bulunan ortanca türleri -15 dereceye kadar dayanabilmektedir. Yazın çok sıcaklardan da korumak gerekir. Yarı gölge alanlar ortanca için idealdir. Bir de ortanca bitkisini rüzgardan korumalısınız.

En çok nerelerde tercih edilir?

Ortancalar bahçe için uygun bir süs bitkisidir. Evde saksıda da yetiştirebilirsiniz. Bakımı biraz daha zahmetli olabilir. Saksını büyük tutmalı ve konumunu iyi ayarlamalısınız.

Toprağı nasıl olmalı ve ne sıklıkla değiştirilir?

Her türlü toprakta ortanca yetişebilir. Toprağın pH derecesine göre ortancaların renkleri değişmekte olduğunu burada vurgulayalım. Örneğin alkalinli toprakta çok güzel bir pembe ortanca bitkiniz olabilir. Ortanca bitkisinin saksısını büyüktüğünüzde daha çok gelişir. Bunu unutmayın. Saksı değişimi genellikle sonbahar aylarında olur.

Hangi mevsimde çiçek açar?

Sıcaklığa bağlı olarak mevsimi değişebilir ama genellikle ilkbaharda çiçeklenmeye başlar sonbahara kadar çiçek açar.

Hangi renk çiçek açar?

Mor, mavi, pembe, eflatun gibi pek çok renkte çiçek açabilir.

Bakımı Nasıldır?

Ortanca bitkileri için bahçede rüzgardan ve direkt güneş ışığından koruyabileceğiniz kuytu bir köşe bulabilirseniz bakımı oldukça kolaydır. Toprağının besin ve pH değerinin yeterli olduğundan emin olmalısınız. Tomurcuklanma olmamışsa ya da çiçekleri küçük ve soluksa ters giden bir şeyler vardır. Killi toprak ve alkalinli toprak kullanabilirsiniz. Bu tür toprakları ortanca çok sever. 

Nasıl budanır?

Ortanca bitkileri sonbaharda çiçeklerini ve yeşil yapraklarını döker. Bu arada ortancanın yaprakları her zaman tam yeşil olmaz sarıya çalan bir yeşildir. Sonbaharda ortancalar çalı haline döner. Bu zamanlarda budamanız gerekir. Kuru yaprakların biraz altından budayabilirsiniz. Ama köke kesinlikle çok yaklaşmamalısınız. Budama işlemi gelecek sene ortancanın daha gür açmasını ve sağlıklı büyümesini sağlar. Bu yüzden her sene sonbaharda budama işlemini yapmalısınız. Eğer bahçede yetiştiriyorsanız budanan ortancanın aşırı soğuklardan ve dondan korumalısınız. Dondan hasar görmüş dallar bir sonraki dönem çiçeklenmeyecektir. 

Nasıl çoğaltılır?

Ortanca bitkisinin pek çok çoğaltma yolu vardır. En çok kullanılan iki tanesini sizinle paylaşacağız. Birincisi kökten ayırma yöntemi. Ortanca bitkisi kökünden birçok filiz dallanır. Kasım aylarında bu dallardan birini kökten ayırabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken püf nokta dalı toprağıyla birlikte ayırmanız. Köklerindeki toprağı sakın dağıtmayın. Ayırdığınız kökü hemen başka bir yere dikin, sulayın, yetişecektir.

İkincisi ise çelikle üretim. Ortancanın en güçlü, olgun dallarından 20-25 cm kesin. Bu dalda en az 4-5 yaprak mutlaka olsun. Kestiğiniz yerin hemen üst kısmında yaprak varsa onları da kesin ve toprağa eğik şekilde (45 derece en idealidir.) dikin. Eğik olarak dikmek önemli. Sonra sulayın. Ara ara sulamaya devam edin. İlkbaharda yetişmiş bir ortancanız olacaktır. Ağustostan eylül, ekim aylarına kadar yapabilirsiniz.

Eğer saksıda ortanca yetiştirmek istiyorsanız yukarıda anlatıldığı gibi yetiştirebilirsiniz ama çevre koşullarına çok dikkat etmelisiniz. 

Ülkemizde nerelerde yetişir?

Ülkemizin pek çok bölgesinde ortanca yetişir. Başta ege, akdeniz ve marmara bölgeleri olmak üzere bahçede ortancalar rahatlıkla yetişmektedir. Diğer bölgelerde kışın don ve soğuğundan korumak şartıyla evde balkonlarda yetiştirilebilir. 

Detaylar

Tarihinde güncellendi Temmuz 30, 2020 en 2:42 am
  • Fiyat: Hydrangea macrophylla
  • Property Status: Bahçe, Balkon

0 İnceleme

Sort by:
Leave a Review

    Leave a Review

    Compare listings

    Karşılaştırmak